
@shawnfanning1/TikTok
'Du har lige givet min bedste hemmelighed væk': Walmart-shopper viser, hvad hvidløgspulver koster i sektionen Hispanic vs krydderier
'Det er en fantastisk pris!'
TikTok-brugeren Shawn Fanning (@shawnfanning1) har endnu en gang fremhævet det Walmart tager forskellige priser for den samme vare alt efter hvilken del af butikken den er købt fra. Tidligere påpegede Fanning dette om Great Value hakket hvidløg. Nu går han viralt efter endnu et hvidløgsrelateret tip.
Fanning starter videoen med at vise en 26-ounce beholder med Great Value granuleret hvidløg, der sælges for $13,76.
'Hej gutter, her er endnu et tip,' siger han. 'Jeg kan godt lide at bruge meget hvidløgspulver, men jeg kan ikke lide at betale de priser.'
Han panorerer sit kamera til den anden side af gangen og peger det mod en 24-ounce beholder med Badia Hvidløg granuleret hvidløg, som sælges for $12,44. 'Og jeg kan heller ikke lide at betale de priser,' siger han.
Klippet går så over til Fanning, der går gennem en anden gang: 'Så hvad du gør er, at du kommer herover til den latinamerikanske sektion, og se, det er en fantastisk pris.' Videoen slutter med et skud af en 14-ounce beholder med American Spice hvidløgspulver, der sælges for $6,48.
TikTokers, der så Fannings indlæg, var enige om, at shopping i etniske madafdelinger eller i etniske købmandsforretninger er en fantastisk måde at spare penge på.
'Det er endnu billigere på faktiske latinamerikanske markeder,' skrev en bruger. En anden sagde: 'Du har lige givet min bedste hemmelighed væk.'
Nogle sagde dog, at produkterne i Fannings video var forskellige priser, fordi der er en forskel mellem granuleret hvidløg og hvidløgspulver .
'Ok, men granuleret og pulveriseret er 2 forskellige ting. Vil bruge mere af den pulveriserede og er ikke omkostningseffektiv,' skrev en bruger.
Andre påpegede, at der ikke er nogen væsentlig forskel, når man sammenligner, hvor meget varerne koster pr. ounce. I Fannings video er prisen per ounce angivet på klistermærket for hvert produkt: Great Value-mærket koster 50,3 cents per ounce, Badia koster 77,8 cents per ounce, og American Spice koster 46,3 cents per ounce.
'Det var 26 oz for $13,76 eller 14 oz for $6,48. Knap billigere per oz,' sagde en seer.
'Den eneste måde at vinde på er at købe 2 af de 14 oz forlader med 28 oz for $12,96,' tilføjede en anden.
The Daily Dot kontaktede Fanning via TikTok-kommentar og Walmart via e-mail for yderligere information.

